Na rozsądnie wynagradzaną pracę w Anglii mogą rachować natomiast szoferzy. Nie powinni mieć także kłopotów ze wykryciem zatrudnienia wykwalifikowani i smakowani pośrednicy branży budowlanej oraz technicznej – przede wszystkim stolarze, stolarze, spawacze, telefoniści wozów widłowych, elektrotechnicy czy hydraulicy. Tradycyjnie też wiele pracy (jakkolwiek względnie słabo opłacalnej) jest w gastronomii a także wszelakiego typu manufakturach. W tych ostatnich z maksymie – przy strefie. Popularna także, chociaż bardzo przygniatająca i niezbyt lukratywna, jest piecza nad jednostkami starszymi i słabymi.

Względnie zacnie wynagradzanym pochwyceniem jest natomiast zatrudnienie operatora samochodu widłowego. Wysokość zapłat zależy od zasięgu zobowiązywanych obowiązków powiązanych z obsługą magazynu, adaptacją zapotrzebowań i wiedzeniem liście. Polacy odpracowujący w działach DHL zarabiają ok 10 funtów na godzinę. Stawki wręczane przez filie są jednak odrobinę niższe. Odrabiając na kontrakcie w wielkim magazynie dystrybucji materiałów wspaniałej siatki handlowej na Wyspach można zapracować 9 funtów na godzinę. W przypadku pracowników filii waga ta nie przewyższa 7 funtów na godzinę.

Referaty z eksplorowań przeprowadzanych przez wiele brytyjskich ministerstw, w tym przez Ministerstwo Kwestii Domowych zapewniają, że wyraźnie rynku pracy dla przybyszów w maju 2004 r. wpłynęło bardzo korzystnie na stan brytyjskiej ekonomii. Emigranci dochodowi m.in. z Polski, plombowali dziur w zatrudnieniu w wielu zawodach, w jakich tęskniło na Wyspach ekspertów albo po prostu ochoczych do zatrudnienia w wiadomej branży. Tak przeto przybyszowie do tej pory osłabiają regionalne braki robotników, a przy tym są niekolosalnym obciążaniem dla brytyjskiego organizmu opieki komunalnej.

Wielu Polaków, którzy kilka lat temu wyemigrowali do Anglii, dziś prowadzi tam już prywatną czynność oszczędną. Nasi wieśniacy ochoczo odblokują prywatne kompanie, bo animują do tego nie tylko „robota w Anglii na siebie”, jednak i łatwa funkcja rejestracji, złe koszty przewodzenia czynności i ulgi podatkowe. Dlatego dziś w UK można spotkać wiele polskich sklepików, pubów albo kompanii usługowych, gatunku zakłady fryzjerskie, zakłady samochodowe, kompanii remontowe czy kateringowe. Wiele jest też osobowości kierujących jednoosobową inicjatywa oszczędnościową, jak np. monter, robotnik opieki, malarz, tynkarz, przewoźnik itp.

Osoba, która selekcjonuje się do zatrudnienia na Wysepki Brytyjskie musi posiadać osobowość tego, że nie mogą się porozumieć, nigdy nie awansuje, zaś krążąc się ciągle w członkostwie różnych Polaków, nie nauczy się języka. W znacznie lepszej sytuacji są rodziny widzące angielski choćby w stopniu rozmownym. Będą one często swą promocję od najniższych położeń, lecz jeżeli wyrażą się rzetelnymi podwładnymi, czekają ich awanse jak również i doniosłe podwyżki niezbyt rozległych na zaczątku spełnień.

 

Dodaj komentarz